Yemekhane var ama YEMEK yok, Yetki var ama SENDİKA yok!

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yemekhane ihalesinden kaynaklı gecikme yaşıyoruz ve birçok emekçi yemek hakkından yararlanamıyor. Yetkili sendika tarafından bu konunun ne aşamada olduğu hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken; yemek ihalesinin Kamu İhale Kurumu'na kadar gittiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

Biz artık, yetkili olduğundan beri İBB idaresinin koltuk değneği olma rolüne soyunan bir “sendika” ile İBB idaresi arasındaki danışıklı dövüşü izlemek istemiyoruz. Yemekhane ihalesi de belediyenin diğer ihaleleri gibi özen gösterilmesi gereken bir ihaledir ve yüzlerce çalışanın ekonomik durumunu doğrudan etkilemektedir. İhale çalışmalarına daha erken başlayıp olası gecikmelerin önüne geçmek yerine süreci iyice uzatıp aylarca beklemeye neden olunmasını kabul etmiyoruz.

Biz herkes için erişilebilir ve eşit bir yemek hakkı için mücadele ederken, yemekhanenin açılmasının her yıl gecikmesi kafalarda iki soruyu doğuruyor:

1- İBB idaresi işi yavaştan alıp çalışanların boğazından keserek bir nevi tasarruf tedbiri mi uyguluyor?

2- Kameralar karşısında “6000 kişiyi temsil ettiğini söyleyen” yetkili sendika Tüm Yerel-Sen, acaba yemek hakkımız için de yetkili olduğunu unuttu mu?

Ne istediğimizi ve nasıl yapılacağını çok sarih bir şekilde; bir cümleyle ve fotoğraf ile tekrar not düşelim. Herkes için eşit ve erişilebilir yemek hakkı istiyoruz!

TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU