TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI AYRIMCILIKLA MÜCADELE- 8 MART ETKİNLİKLERİ

Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımlılıkla mücadele  atölyesinin temel amacı, kadınlar olarak toplumsal cinsiyet mekanizmasının nasıl inşa edildiğini, yaşamlarımızdaki  belirleyiciliğini, sebep olduğu  ayrımcılık ve şiddet döngüsünü çeşitli gündelik  dinamikler üzerinden anlamak, yorumlamak; birlikte mücadele konusunda alternatifler oluşturmak için birlikte yol almaktır.

KESK: ÜYELERİMİZ ŞENGÜL KARACA VE NECLA GÖKTAŞ’I SONSUZLUĞA UĞURLADIK!!!

Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi ile yüreklerimiz yaralanmaktadır. Erkek şiddeti sınır tanımadan hayatlarımızı karartmaya devam etmektedir. İstanbul Alibeyköy’de Eğitim Sen sendikamız üyesi Şengül Karaca’nın yaşamı bir erkek tarafından camdan atılarak son verildi.

Öte yandan Tüm Bel-Sen Genel Merkez Kongresi’ne katılmak İçin Ankara’ya gelen Tüm Bel Sen Muğla Şube Yöneticimiz Necla Göktaş’ı da karşıdan karşıya geçmek isterken, trafik cinayetinde kaybettik.

8 Mart’ın Aydınlığında Karanlığa HAYIR!

TÜM BEL-SEN’li kadınlar olarak kadınlara, emekçilere ve doğaya yönelik saldırıların hız kesmeden devam ettiği bir süreçte “Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” 8 Mart’ı kadınların direniş gücüyle selamlıyoruz.

OHAL ve KHK'ların gölgesinde çıkan yeni yasalar, kadınları çalışma yaşamı ve kamusal alanlardan kopararak eve kapatmayı hedefleyerek hayata geçiriliyor. Yarı zamanlı ve esnek çalışma biçimleri kadınların doğum ve annelik izinleri gerekçe gösterilerek maalesef temel istihdam biçimine dönüştürülüyor.

KIZ KARDEŞLERİMİZE 25 KASIM MEKTUBU…

Sevgili kız kardeşim,

Zor günlerden geçiyoruz. Hayatımız hep çok zor oldu, evet. Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz saldırı altında olurken, ayrıca görünmez ve sesimiz duyulmaz oldu. Şimdi OHAL döneminde yaşanan taciz, tecavüz ve cinayetler artarken kimse biz kadınları görmüyor. Zaten özgür ve rahat olmadığımız evde, iş yerinde, okulda, sokakta, otobüste, şimdi daha çok tehdit altındayız. Geçen yıl 25 Kasım’dan bugüne erkekler tarafından 332 kız kardeşimiz katledildi. Kitlesel ve yaygın olarak çocuk tecavüzleri ve istismarları okulda, yurtta vakıflarda sürüyor. Meclise tacizcileri koruyan önergeler verilirken, ceza yağdıran  KHK’lar  çocuk istismarcıları ve kadın katilleri için çıkmıyor, aksine kadın ve çocuklar için mücadele eden dernekler ve yayın kuruluşları mühürlenerek kapatılıyor.

KESK: Bu Tartışma Konusu Değil, Suçtur! Tecavüz Meşrulaştırılamaz!

AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin dün gece yarısı Meclis’e bir önerge sundu.  Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açılacak. Meclis’te AKP’li vekiller çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda istismarcının ceza almaması için yasa teklifleri hazırlarken Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı adli yıl istatistikleri çocuğa yönelik cinsel istismarda korkutan tabloyu ortaya koydu. Bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu.

Mülteci Çocuklar Üşümesin Diye

Mülteci Çocuklar Destek Girişiminin çağrısı üzerine Tüm Bel-Sen İzmir Şubeleri Kadın Komisyonu 85 adet battaneyeyi Menemen ve Torbalı'da çadırlarda yaşayan mülteci çocuklara dağıtılmak üzere teslim etti. Bütün çalışma arkadaşlarımızı katkı koymaya davet ediyoruz.

Temel ihtiyaç listesi aşağıda belirtildiği şekildedir:
Battaniye,
Yorgan,
Soba,
Odun'kömür,
Erzak,
Bebek arabasi, park yatak
Bebek bezi,
Yatak.

Destek sunmak isteyen çalışma arkadaşlarımız sendikamız ile iletişime geçebilirler.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ!

Basına ve Kamuoyuna,

Bizler Tüm Bel-Sen İzmir Şubeleri Kadın komisyonu üyesi kadınlar olarak, emeğe ve kadınlara yönelik saldırı ve şiddetin gün geçtikçe arttığı günlerde TÜM YEREL SEN İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Hakan KIRAN'ın, ESHOT'ta çalışan sendikamız üyesi bir kadın arkadaşımıza sendikal etik ve insani saygı ölçülerini hiçe sayarak görevinin gereğini yaptığı için üstlerine şikayet edip işyerinde bağırıp çağırarak, tehdit ederek sözel şiddet uyguladığını öğrendik. Şube yönetimi ve kadın komisyonu olarak üyemizin şikayeti ve çağrısıyla pazartesi günü işyerinde üyemizi ziyaret ettik. Üyemiz, olayın tanıklarıyla ve ESHOT yöneticileriyle görüştükten sonra konunun takipçisi olduk. Konuyla ilgili yasal süreç başlamıştır.

KADIN ÜYEMİZE YAPILAN TEHDİT VE İFTİRALARA KARŞI 6 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 12:00'DE İZSU ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ

6 Ekim Perşembe günü 12.00 da İZSU önünde TÜM YEREL SEN İzmir 1 Nolu Şube Başkanının ESHOT'daki kadın üyemize yaptığı tehdit ve iftiralara yönelik sendikamız kadın komisyonu tarafından yapılacak olan basın açıklamamıza katılım ve desteğinizi bekleriz.

 

TÜM BEL SEN 1 NOLU ŞUBE KADIN KOMİSYONU

TÜM YEREL SEN İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Hakan KIRAN'ı Şiddetle Kınıyoruz! Üyemizden Özürdilemeye Çağırıyoruz!

Emeğe ve kadınlara yönelik saldırı ve şiddetin gün geçtikçe arttığı günlerde ESHOT'ta çalışan sendikamız üyesi bir kadın emekçiyi sendikal etik ve insani saygı ölçülerini hiçe sayarak işyerinde bağırıp çağırarak, tehdit eden, sendika başkanı sıfatıni kullanıp sözel şiddet uygulayan, görevini yaptığı halde üstlerine şikayet eden TÜM YEREL SEN İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Hakan KIRAN'ı şiddetle kınıyor, derhal bu arkadaşımızdan özür dilemeye çağırıyoruz. Bir kadına, görev başındaki bir kamu emekçisine karşı uygulanan bu tehdite karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağız.

KESK KADIN: ”Yarım Aklınıza” Biat Etmeyeceğiz!

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini meşrulaştırma aracı olarak bizzat  AKP tarafından kurulan  KADEM’in (Kadın ve Demokrasi Derneği) yeni hizmet binası açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Çalışıyorum diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkâr ediyor demektir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır, eksiktir, yarımdır. Anneliği reddetmek insanın yarısından vazgeçmektir.

"Kadın Yaşam Barış Korusu"nun İlk Fidanlarını Diktik

Kadınlara, emekçilere ve doğaya yönelik saldırıların hız kesmeden devam ettirdiği bir süreçte İzmir Tüm-Bel-Sen İzmir 1 No'lu şube olarak Kadın Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü anısına tüm kadın üyelerimize birer fidan hediye ettik. 8 Mart haftası boyunca işyerleri ziyaretlerinde kadın üyelerimiz adına dikilen fidanların Ege Orman Vakfı'nın Doğa Dostu sertifikaları dağıtıldı.

8 Mart'ta Alanlardaydık!

KESK-DİSK-TMMOB'li kadınlar bugün saat 12.30'da, Ankara Sakarya Meydanı'nda “8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü" dolayısıyla basın açıklamasında bulundular. Ortak açıklamayı Konfederasyonumuz Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy okudu. 

 

YAŞAM VE İŞ GÜVENCEMİZ İÇİN MÜCADELEMİZDE ISRAR EDİYOR, ÜRETİMİNDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANARAK 8 MART'I ALANLARDA KARŞILIYORUZ!

"Kadın Yaşam ve Barış Koru"muzu Kuruyoruz

TÜM BEL-SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE OLARAK,

8 Mart kadınların uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü nedeniyle, kadınlara, emekçilere ve doğaya yönelik saldırılara inat yaşamın her alanında yemyeşil bir orman yaratmak şiarıyla bütün kadın üyelerimiz adına birer fidan dikilecektir.

13 Mart Pazar günü Foça'da bu fidanlarla "kadın yaşam ve barış koru"muzu kuruyoruz. Fidan dikimine katılmak isteyen kadın üyelerimizin şubemize başvurmalarını rica ederiz.

İLETİŞİM: 445 60 21

8 Mart Programımızı ve Taleplerimizi Açıkladık!

Bugün (26 Şubat),  “8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla taleplerimiz ile eylem ve etkinlik programımız Konfederasyonumuz ve sendikalarımızın kadın MYK üyelerinin katılımıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Basın açıklamasını Kadın Sekreterimiz Gülistan Atasoy okudu. Basın açıklaması metni aşağıdadır.

Kadın Olmadan Mücadele Olmaz!

Basına ve Kamuoyuna,

28.12.2015

Tüm Bel-Sen İzmir 1 ve 2 nolu şubeler kadın komisyonu olarak, 9 aydır sendikamızın Ankara 1 nolu ve İzmir 2 nolu şubelerinde gerçekleşen kadına yönelik şiddet vakalarının takibini yapmaktayız. Geldiğimiz nokta ise; sendikamızda tüm iç hukuk yollarını tükettiğimiz ve vardığımız sonucu sizlerle paylaşmak için burada bulunmaktayız.

İZMİR TÜM BEL SEN KADIN KOMİSYONU: Tüm Yerel Sen'e Zorunlu Yanıt

Tüm Bel-Sen 1 ve 2 Nolu şubelerin web sitesinde paylaştığı "KESK'li kadınlar TÜM BEL-SEN'li kadınların yanındayız" başlıklı haberini emek ve kadın mücadelesinde samimi olmamak olarak okuyan Tüm Yerel Sen sendikasının zihniyetini nasıl tanımlamalı.Eğer içerik iyi okunursa tam da KESK ve TÜM BEL-SEN li kadınların kendi emeklerine ve mücadelerine sahip çıkmalarının ve sendikalarındaki varlıklarının göstergesi sayılacak bu haberi bu şekilde servis etmek hangi sendikacılık anlayışına sığar, hangi zihniyetin göstergesidir takdiri size bırakıyoruz.

KESK'Lİ KADINLAR: TÜM BEL SEN'Lİ KADINLARIN YANINDAYIZ

TÜM BEL - SEN GENEL MERKEZİ’ NE

25.11.2015

Bizler farklı şubelerin kadın sekreterleri olarak KESK kadın meclisi içinde kadın mücadelesi yürüten kadınlarız. Bir süredir takip ettiğimiz İzmir Tüm Bel Sen 2 No'lu ve Ankara 1 No'lu şubelerde yaşanan kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın cezalandırılmasına yönelik disiplin soruşturmasında gelinen son noktayı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Sayfalar