KESK: Gözaltına Alınan Arkadaşlarımız Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

Bu sabah saatlerinde Ankara başta olmak üzere pek çok kentte yapılan baskınlarla; üye sendikalarımızdan SES Eş Genel Başkanımız Gönül Erden, TÜM BEL-SEN Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı ve MYK üyesi Adem Yavuz Kaya, HABER SEN eski MYK üyesi Ramazan Taş, TÜM BEL-SEN Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Güler ile birlikte çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü yöneticisi, üyesi ve avukat gözaltına alındı.

KESK: Yoksullaşmaya, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadeleye!

Saray birinci ağızdan “kriz mriz yok, nereden çıkarıyorsunuz yahu, bunlar manipülasyon” dese de kronik hale gelen işsizlik ve enflasyondan Türk Lirasında yaşanan aşırı değer kaybına, katlanan dış borçtan sene başına göre 3 kat artan Merkez Bankası politika faiz oranına kadar tüm resmi veriler bile ülkenin uçurumun eşine sürüklendiğini fazlasıyla ispatlıyor.

KESK: Grevli Gerçek Toplu Sözleşme Hakkımızdır! OHAL/KHK Rejiminin Kalktığı, Eşit, Özgür, Barışçıl, Laik, Demokratik Bir Türkiye İstiyoruz!

3 Milyon kamu emekçisinin, 2 Milyon kamu emekçisi emeklisinin mali ve sosyal haklarını içeren, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. “Toplu Sözleşme” görüşmelerinin 1 Ağustos 2017 Salı günü başlaması öncesinde, 4. dönem “Toplu Sözleşme” görüşmelerine ilişkin tutumumuzu ve taleplerimizi bugün 11.00’da Mülkiyeler Birliği’nde Konfederasyonumuz ve sendikalarımızın MYK üyeleriyle gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında kamuoyu ile paylaştık.

Basın açıklamasını Eş Genel Başkanımız Mehmet Bozgeyik yaptı. Basın açıklaması metni aşağıdadır.

KESK İzmir Şubeler Platformu: OHAL Kalksın, KHK'lar Son Bulsun! Eylem Programı İçin Lütfen Tıklayınız

Bizler son bir yıl içerisinde işinden ekmeğinden edilen KESK’li kamu emekçileriyiz. Türkiye genelinde 3289, İzmir’de ise 113 öğretmen, doktor, mühendis, akademisyen, heykeltraş, arkeolog, sanatçı kütüphaneci, akademisyen, memuruz.

Bizler nitelikli parasız kamu hizmetini savunan, bilimsel özerk demokratik üniversiteyi savunan; geleceğimiz çocuklarımız için özgür, demokratik, laik bir Türkiye mücadelesi veren onurlu kamu emekçileriyiz.

KESK: NURİYE GÜLMEN, SEMİH ÖZAKÇA VE İHRAÇ EDİLEN TÜM KAMU EMEKÇİLERİNİ İŞLERİNE İADE EDİN!

Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bağlı sendikalarımızın 3249 üyesinin de içinde olduğu toplamda 105 bin kamu emekçisi isim soyadlarının yer aldığı listelerle bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir.

Varlık Fonu: Yokluk, Yoksulluk, Talan Getirecek!

5 Şubat 2017 tarihinde, 2017/9756 sayılı Resmi Gazete Mükerrer sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul ve Türksat’ın sermayelerinde bulunan Hazine’ye ait hisselerin tamamı, Türk Telekom’un yüzde 6.68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden ve Çaykur’un Varlık Fonuna aktarılmasına karar verilmiştir. Bakanlar Kurulu ayrıca, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan 3 milyar TL’yi Türkiye Varlık Fonu’na aktarmıştır.

KESK: Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’ndan Konfederasyonumuza Ziyaret!

Bugün saat 13.00’da Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığındaki heyet, Çalışma Müsteşarı Ahmet Erdem, Devlet Personel Başkanlığı vekili Enes Polat ve Sendikalardan Sorumlu Daire Başkanı İbrahim İnan ile birlikte Konfederasyonumuza bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Eş Genel Başkanımız Lami Özgen, Genel Sekreterimiz Hasan Toprak, Basın-Yayın ve Eğitim-Örgütlenme Sekreterimiz İlhan Yiğit, Kadın Sekreterimiz Gülistan Atasoy ve Mali Sekretemiz Ramazan Gürbüz hazır bulundular.

KESK: Aladağ Yurt Yangını Yüreklerimizi Dağladı! Sorumlular Hesap Versin!

Adana Aladağ’da  “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu”  adlı özel bir kız öğrenci yurdunda dün akşam saatlerinde çıkan yangında 11’i öğrenci, 1 yurt görevlisi olmak üzere 12 insanımız hayatını yitirmiş,  22 öğrenci yaralanmıştır. KESK olarak öncelikle bu elim olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralı öğrencilere acil şifalar diliyoruz.

EĞİTİM SEN: Açığa Alınan Tüm Eğitim Emekçileri Eksiksiz Olarak Görevlerine İade Edilmelidir!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL sonrasında, hukuki olmaktan çok tamamen siyasi ve idari tasarruflar üzerinden hayata geçirilen uygulamaların hızla toplumun muhalif kesimlerine ve mücadeleci sendikalara yöneldiği bilinmektedir. Kamuda yaşanan ihraçlar ve açığa almalar toplumun hukuka ve adalete olan güvenini sarsmıştır.

KESK: Siirt’te Yaşanan İş Cinayetinin Faili Heyelan Değil, Emekçilere Kölelik Düzeni Dayatanlardır!

Türkiye’de ekmek parası için canını kaybeden, iş cinayetlerine kurban verdiğimiz emekçilere her gün yenileri ekleniyor.

Dün akşam saatlerinde Siirt’in Şirvan ilçesi Maden köyündeki bakır madeninde göçük meydana gelmiş, şu ana kadar 4 işçi yaşamını yitirmiştir. Göçük altında kaldığı tahmin edilen 12 işçiden ise haber alınamamaktadır. KESK olarak hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı, yakınlarına sabır diliyoruz. Kayıp 12 işçinin en kısa sürede bulunması, kurtarılması için her türlü olanak seferber edilmelidir.

KESK: 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Başladı!

10 Ekim 2015 tarihinde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen Emek Barış Demokrasi mitingine katılmak üzere Ankara Garı önünde toplananlara yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması bugün görülüyor.

101 karanfilimizin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin davanın ilk duruşmasının Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir hafta boyunca görülmeye devam etmesi planlanıyor.

KESK: Sustukça Kapınız Birer Birer Çalınacak!

AKP iktidarının “Darbe fırsatçılığıyla” toplumun bütün kesimlerine yönelik başlattığı saldırı dalgası Cumhuriyet Gazetesi’ne uzandı.

İmc TV, Hayat TV, Dicle Haber Ajansı, Özgür Gün Tv, Zarok Tv, Jin Haber Ajansı, Evrensel Kültür Dergisi ve daha bir çok yayın kuruluşu arka arkaya kapatıldı. Bugün ise sıra Cumhuriyet gazetesine geldi.

Sayfalar